English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Mirek Jakeš: dobře rozjetou soutěž zhatil přehřátý motor

Zařazeno : MMCR1002, Jakeš

Miroslav Vebr, 20.04.2010 23:26
Tisknout článek
Kategorie : Česká rally; zobrazeno : 7734x


S cílem odčinit neúspěch z Valašské rally odjížděla posádka Tomicar teamu Miroslav Jakeš – Tomáš Jakeš na Mogul Šumava Rally Klatovy. I když měla valašská posádka nakročeno k skvělému výsledku, musela se spokojit s konečným 10. místem. Přes veškeré problémy je toto umístění nejlepším výsledkem Jakeše v mezinárodních soutěžích.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Již na konci března, při Sheron Valašské rally, naznačil karlovický Mirek Jakeš, že se s ním na jednotlivých soutěžích bude muset počítat v boji o první desítku. Po třech odjetých erzetách byl na velmi dobrém pátém místě, když byl pokořen pouze „pány jezdci“ Pechem, Valouškem, Krestou a Tarabusem. Kdo ví, jak by vše dopadlo, kdyby nepřišly jezdecké chyby a následné odstoupení ze soutěže. Na kdyby se ale v rally nehraje, a tak do Klatov přijel Mirek Jakeš s odhodláním dokázat, že výsledky z Valašska nebyly náhodné. Posádce bylo přiděleno startovní číslo 13, které se moc na českých tratích nevídá. Valašská dvojice nevěří na pověrčivost a v šumavských hájích začala velmi svižně. Čínovský okruh zajela v pátém nejlepším čase, i když k dosažení tohoto času jí „dopomohl“ i šestkrát posunutý sud v jednom z retardérů. Za tuto nečistou jízdu nafasovali Mirek s Tomášem třicetivteřinovou penalizaci. Z původně pátého místa tak kluci ve výsledcích spadli na 20. místo absolutní klasifikace. Náladu si valašská posádka spravila na následující, 14,5 km dlouhé rychlostní zkoušce Koryta – Slatina. I tady zajeli Valaši skvěle a výsledkem byl opět pátý nejrychlejší čas. V celkových výsledcích poskočila posádka o osm míst vzhůru. Na třetí erzetě ovšem přišel problém, který následně poznamenal celou soutěž. Mirek s Tomášem dojeli do cíle zkoušky s přehřátým motorem, který následně ztrácel výkon.

"Do soutěže jsme vstoupili skvěle. Dva páté časy a nadšení z jízdy ovšem brzy vystřídalo rozčarování v podobě přehřátého motoru. Abychom mohli v soutěži dále pokračovat, museli jsme vypnout ALS a přenastavit elektroniku. Hodně nás zamrzela i přidělená penalizace,"
naznačil zklamání z technických problémů i přidělené penalizace valašský jezdec. Závěrečná zkouška páteční části závodu připravila posádce i jedno nemilé překvapení. "Pořadatelé umístili do vnitřků zatáček na erzetách sudy, aby se zatáčky nekatovaly. S tím vším bych souhlasil, kdyby u těch sudů byli pořadatelé a sudy si hlídali. Nám se stalo, že jsme do jedné ze zatáček najeli a před námi byl v jízdní stopě svalený soudek. Ten nejspíše trefila posádka startující před námi. Sud se nám dost nešťastně dostal pod Mitsubishi a my jej kus erzety vlekli s sebou," prozradil nepříjemný moment Mirek.

První etapu dokončili Mirek s Tomášem na 11. místě absolutního pořadí. Sobotní část závodu odjela posádka s autem bez ALS a s pozměněným nastavením elektroniky. I přes tento handicap dokázali kluci zajet sedmkrát čas v TOP 10, z toho dvakrát sedmý nejrychlejší čas v erzetě. Cílovou rampou na klatovském náměstí nakonec projeli na 10. místě absolutního pořadí. Po soutěži byla na Mirkovi i Tomášovi vidět velká únava. "Byla to těžká soutěž, ale je za námi. Těší mě, že jsem dokázal zajíždět srovnatelné časy s jezdci startujícími s Mitsubishi a Subaru. O to větší mám radost, že to nebylo na domácí trati, ale na rally, kde jsem startoval teprve podruhé. Úvod soutěže nám vyšel dobře, ale od doby problémů s přehřátým motorem to bylo spíše trápení. Na jednu stranu jsme tedy zklamáni, na stranu druhou spokojeni s 10. místem, neboť to je náš nejlepší výsledek v mezinárodních soutěžích," zhodnotil šumavské klání valašský jezdec. Vedle 10. místa v absolutním pořadí a 6. místa v rámci hodnocení třídy N4CZ dosáhli Mirek a Tomáš Jakešovi v Klatovech na vítězství v juniorské kategorii.

Nyní má posádka necelé čtyři týdny na regeneraci a závodní Mitsubishi na opravu motoru. Druhý rallysprint letošní sezony v Lužických horách Jakešové vynechávají. Závodní kombinézy na sebe natáhnou až v polovině května při Impromat Rallysprintu Kopná. "Čeká nás skoro měsíc pauzy. V této době se ovšem musí opravit motor do Mitsubishi. Potom však bude poměrně hektický týden. Nejprve se Mirek s Tomášem postaví na start třetího sprintu sezony ve Vizovicích a hned o týden později je čeká Rally Český Krumlov. Věřím, že se oba budou úspěšně prezentovat na obou soutěžích," naznačil nejbližší program posádky manažer Tomicar teamu Karel Jakeš.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Racing-Mania.cz

JST: Mirek Jakeš s bronzem v kapse

24.10.2011 20:26

Článek Junior Sport Talent, Česká rally

Racing-Mania.cz

Jakeš na Barumku připraven!

14.08.2010 11:06

Článek Barbora Vebrová, Česká rally

Jakeš a Machů před Bohemia rally

Jakeš a Machů před Bohemia rally

28.06.2018 17:26

Článek TZ - Mirek Jakeš, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/IVAN - trajler k novému dokumentárnímu filmu o nejlepším ...

/ Další video...