English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Spolujezdkyně a fotografka Martina Zikmnudová vypráví o strastech a slastech výletu na Rally Monte Carlo

Zařazeno : Martina Zikmundová

Martina Zikmundová, 07.02.2010 21:02
Tisknout článek
Kategorie : IRC; zobrazeno : 11037x


Můj milý deníčku. Zítra jedu do Monte Carla se synkama od Ostravy. Francouzsky umím jednu větu, ostravsky dvě. Větu „Je suis l´excellent co-pilot - Jsem excelentní navigátorka“ mě naučila kamarádka na jednom mejdanu těsně po získání jezdecké licence.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ostravské věty „Jsi fajná po pysku jak cyp – Máš hezkou tvář“ a „Jsi oščerná jak galošek – Jsi protivná“ mě naučili synci z KV racing Kuba Koudela (Koudy) a Ondra Victora (André). Druhá věta navíc není ostravsky, pochází z Valašska, kde má Kuba babičku. Těším se moc. Bude tam Ondra, Kuba, Štěpán a Jura a dalších osm synků. Prý tam bude i nějaký alkohol. Supr výlet, proti tomu nemůžu nic říct.
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Úterý
Synci mě nabírají v Rudné až v poledne. Prolog tedy sledujeme cestou pouze z internetového zpravodajství. Mám radost z Jarkova 13. místa, úspěchu Honzy Černého a Škody Motosport. Zaplať, že Ford přestál problémy s homologací, protože na Fiesty a na Fabie se těším asi nejvíc… Přespáváme už ve Francii, v hostelu Formule 1, vybalujeme vlajky a popíjíme.

Synci zásadně nepospíchají, stále něco nakupují a mluví nářečím. Když už je bolí panty, pouští mi aspoň z telefonů Deník Ostraváka a skupinu Úspěch. Začíná dovolená na přeučení se za Ostravačku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Středa

Brzká vstávačka a hurá na RZ 2 a 4. Na autech, kvůli atmosféře, máme samolepky Rally Monte Carlo GO Czech GO! Hned pod kopcem, kam se jdeme dívat, zažíváme kouzlo nechtěného: pořadatelé se domnívají, že jsme oficiální vozy soutěže a umožňují nám předjet šestikilometrovou frontu. Supr samolepky, proti těm nemůžu nic říct.

Mlha jak cyp, není možné vidět, natož fotit. Míjíme vracák, u nějž se shromáždilo nejvíc lidí a jdeme 200 m po RZ.

Přistihla jsem se, že začínám mluvit spisovně. "Fiesty i Fabie jedou bomby!" komentuje dění Štěpán, který je poprvé na rally. Bomby jede i Honza Černý, ale my fandíme všem!

Fotky nic, jsem zklamaná. Zajímavá situace se přihodila ve vracáku, kde se Ogier nakopl a jel po jednom kole. Měla jsem zůstat tam, jak se později ukázalo, když jsem v přestávce před druhým průjezdem potkala svého oblíbeného fotografa Petra Sagnera. Nic, jsem smečkové zvíře a jdu s partou zase dál po RZ.

Začínám zkracovat samohlásky a dávat přízvuk na předposlední slabiku. Koudymu volá Eurosport. Dnes dvakrát live v éteru. Asi je slavný, ale dál se s námi baví.

Mám pocit, že startujících aut je zbytečně málo. Za hodinu a kousek jsou pryč a my další dvě hodiny jedeme k místu, kde spíme.

Stojí ovšem zato. Krásný veliký dům na francouzském venkově patří strýčkovi od Andrého – doporučuji pro dovolenou! Lez Mazes, 30km od Nimes. Při představování se francouzské přítelkyni majitele domu poprvé použiji větu Je suis l´excellent co-pilot.
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Čtvrtek
Ráno nákup vína a baget. Máme 230km na RZ 7 a 8. Obleček na snowboard je mi dneska prd platný, slunce, teplo a výšlap do kopce, asi 500m po startu RZ 7. Potkali jsme Pepu Petrů, který využíval hustoty české atmosféry a povzbuzoval synky, aby mávali vlajkami do záběru. Pepo, fotky se nearanžují! :-) Neměla jsem nesmrtelnou vestu jako Pepa, takže jsem zůstala sedět zadkem ve francouzském plevelu. A podruhé použila větu Je suise l´excellence co-pilot.

Honzík Černý už skončil, což nás mrzí. Ostatní naši ale jedou pěkně. Rozdíl WRC a IRC jasně vidíte. Ogier a Hirvonen jedou o třídu jinde než zbytek pole. Včerejšek nebyl náhoda.

Ve volných chvílích mi synci rozšiřují slovník o výrazy jako namrdatse, najebatse, dupat, dupka, vydupat s někým, dneska se sundáme atp.

Přejíždíme k oblúbenému mostíku na RZ 8, atmosféra je parádní. Typické MC, úzké kroutící se silničky, nahoru a zas dolu. Kubovi Koudelovi se dělá špatně. To je tak, když jezdec usedne na místo spolujezdce. My, co jsme zvyklí, si klidně čteme, píšeme a bavíme se. Buda buda buda strom. Vypočítává Koudy počet obratů než se náš vůz zastaví o nejbližší křoví. Má asi strach.
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Večer servis ve Valence: užívám si, cítím se skoro jako doma na Bohemce – sníh, Škoda Motosport, Jarek s Kájou a Vojta Štajf s Marcelkou.

Mechanici Škody jsou trochu smutní ze špatně zvolených pneumatik a obávají se zrychlujícího Ogiera. Jinak jsou ale šikovní - používají totiž nejlepší rukavice na světě. Stejně tak subaráci (Jarek je musí svým mechošům taky koupit), kteří za dozoru technických komisařů vyměnili převodovku v čase 37 minut! Vojta se celou dobu klidně procházel, jako by šlo o standardní situaci a vykládal, že míří do cíle a baví se. Marcelka byla trochu vystrašená, když slyšela, že Vojta občas to auto neřídí. Asi si dělal legraci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Pátek
Mluvím plynně ostravsky. Přestávám používat výrazy jako helé, viď, vonose to nechát ject. A používám: hej, že?, valíme. Supr řeč, proti té nemožu nic říct.

Valíme do Monte, stavíme se ještě v servisce a dáváme si pivko ve slavném baru La Rascasse. Přišel se na nás podívat Daniel Elena, za oknem pokukoval Seb Loeb.

V servisu nám Jarek smíchem zlomený v pase vyprávěl, že mu 5km po cíli předchozí RZ prasklo plynové lanko u pedálu. Závadu vyřešil tak, že přes sikovky uzpůsobil mechanismus tak, že celý, skoro 300km dlouhý přejezd, přidával kleštěmi. Je to šikula, protože pánové a dámy: kdo z vás to má?!
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Vrchol
Vrchol výletu jsme prožili na vrcholu Luceramu v předposlední zatáčce před cílem RZ 12 a 14. Je supr, proti tomu nemůžu nic říct, jet na výlet s dvanácti synkama: rozdělali oheň, patnáct litrů vína a nějaké to pivo. Vypouštěli zábavní pyrotechniku, metali na asfaltu parakotouly, běhali vracák na ručku (někdy i v protisměru). Rozjeli kolotoč ostravské zábavy tak, že neodolal ani pořadatel. První francouzský člověk, který dobrovolně mluvil anglicky, z čehož jsme usoudila, že není Francouz. Bingo! Byl z Libanonu, oblíbil si nás natolik, že nám půjčoval svůj megafon.

A tak se do éteru pouštělo: „ANI ÓČKO NEENAASADÍÍŠ“ JÁ TO NEBUDU DĚLAT! Známý audio záznam (výměny) mechanika opravujícího Lakatoš. Nebo „Mate spojení? Řeknete rovnou že mi ho neumíte na-vazat…abych vám to neprodloužil!"

Ke vzrušní kromě bravurních průjezdů soutěžáků významně přispěl předjezdec s Renaultem Megané, který před poslední RZ hodil budu. Nebyl srab, podržel plyn a když dopadl na všechny čtyři a spolujezdec přibouchl dveře, posádka svižně odjela do cíle.

Nekonečné skandování (samozřejmě do megafonu) Škoda Motosport, Honza Kopecký nebo Jaroslav Orsák přerušil hodinový hovor KV racing s okolostojícími (jak s později ukázalo) závodníky. Koudy a André tak zahájili přátelství s Mattheiu Margaillanem a Rémi Tromelem. Druhý den nás oba požádali o přátelství na facebooku. :-) Mladí francouzští závodníci se tak dozvěděli, že Jan Kopeki je Honza Kopecký a nejlepší soutěž IRC je Barumka. Svou francouzskou větu jsem použila asi 5x a dozvěděla se, že správně zní: Je suis une excélente copilote!
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Do postele jsme se dostali v 5.30 a druhý den si už jen tak poskakovali na pláži.

Cestou dom se synci odvázali, když viděli, jak mi ostravština jde a naučili mě poslední dva výrazy: olačka a z kunsi (odkud jsi)?

S přejezdem hranic a návratem do vlastního automobilu jsem zase začala mluvit česky. Ovšem, deníčku, až na bolavou bránici od smíchu: byl to supr výlet, proti tomu nemůžu nic říct. Jsem zvědavá, kam povalíme příště!


/ Zpět na přehled článků

/Související články

Kupte si zmenšenou Fiestu WRC Martina Prokopa a vyhrajte

Kupte si zmenšenou Fiestu WRC Martina Prokopa a vyhrajte

10.11.2013 10:36

Článek Martin Prokop Official Media, Trafika

Racing-Mania.cz

Test Martina Prokopa před Monte na VIDEU

20.12.2011 13:18

Video Honza Froněk, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Petr Semerád za řídítky a volantem [2x VIDEO]

/ Další video...