English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Kopná pod taktovkou Minaříků již popětadvacáté!

Zařazeno : Sprint1901

Roman Ordelt, 10.04.2019 22:17
Tisknout článek
Kategorie : Česká rally; zobrazeno : 2625x


Nejoblíbenější český rallysprint na Kopné slaví v letošním roce čtvrtstoletí. Od úvodního ročníku v roce 1993 až do dnešního dne je neodmyslitelně spojen s motoristickou rodinou Minaříků.
Kopná pod taktovkou Minaříků již popětadvacáté!
Kopná pod taktovkou Minaříků již popětadvacáté!

Bratři Lubomír, Josef a Radek stáli před lety v Podkopné Lhotě u zrodu rozlučkového závodu regionálních jezdců na závěr rallyové sezony, který se propracoval postupem let mezi nejlepší podniky české scény. Soutěž přežila i dvouletou odmlku a nejstarší český rallysprint se vrátil zpět do kalendáře Federace automobilového sportu Autoklubu České republiky. Bratrský klan Minaříků pořádá vedle rally úspěšně řadu let i závody na horských kolech.

Kdo přijede na sprint do Slušovic, toho čeká vřelé přivítání, ochotní pořadatelé, soutěž tzv. „na pětníku“ a nádherné rychlostní zkoušky v kopcovitém terénu. Ty svou obtížností každoročně prověří připravenost posádek a soutěžní techniky. „Po loňské Kopné jsme si společně sedli a řekli, co dále. Byli jsme rádi, že odjetý ročník dopadl velmi dobře a neprodělali jsme po finanční stránce jako rok předtím zásluhou početného startovního pole. Loňská Kopná nás stála hodně sil a hrábli jsme si na dno psychických a fyzických sil. Léta nám přibývají a nikdo mladší v záloze není. Teď jedeme popětadvacáté a uvidíme, co bude dále. Vedle financí je každoročně největším problémem získat povolení na trať rychlostních zkoušek. Podmínky řady obcí se stávají pro pořadatele nepřijatelné, obecní úřady se chovají velmi tržně, přičemž rozpočet rally není nafukovací,“ pověděl Josef Minařík, předseda organizačního výboru a ředitel rally.

V roce 1993 nikoho kolem rodiny Minaříků nenapadlo, že zakládají velkou tradici. Nepočítali, že se dostanou do podvědomí motoristické veřejnosti a pozice nejlepšího českého rallysprintu. „První ročníky nebyly výdělečné. Až v roce 2001 došlo k oficiálnímu zápisu do kalendáře a i podporou agentury BPA jsme dokázali soutěž ufinancovat. Kopná si získala zvuk a začala k nám jezdit auta, která jinde nejela. Vždy jsme chtěli být o krok vpředu. Přišli jsme jako první s prologem, který předtím na žádné soutěži nebyl. Začali jsme pořádat shakedown, což se nám velmi osvědčilo. K tradicím patří erzeta Kopná, ta nechyběla ani při jediném ročníku. Máme klenot v podobě úseku Kameňák zásluhou pochopení ze strany společnosti Lesy České republiky. Říkám, že žádný jiný pořadatel se tam nedostane,“ uvedl Josef Minařík, který na postu ředitele v posledních letech vystřídal staršího bratra Lubomíra. Mezi nejbližší spolupracovníky rodiny Minaříků patří již řadu let Zdeněk Bělák, který každoročně sestavuje časový harmonogram a vedoucí tratě Miroslav Gargulák.

Pořadatelé z Rallysprint Klubu v AČR Podkopná Lhota se rozhodli v prosinci 2014 nepořádat další ročníky Kopné. Jako důvod rozhodnutí uvedli obavy z nenaplnění rozpočtu soutěže vzhledem k předpokládanému snížení počtu posádek ve startovním poli. „Naše prognóza byla pravdivá, neboť úbytek posádek ve sprintech byl značný. Po dvou letech jsme se nechali přesvědčit lidmi z okolí, ale byl to návrat po finanční stránce v červených číslech. Těžko můžete pořádat podnik a ještě na něho doplácet. Je rozdíl, jestli vám přijede 130 nebo necelých osmdesát aut. Jsme závislí na startovném od soutěžících, partnery máme deset let pořád stejné zásluhou našich kamarádů. V minulosti jsme přišli o generálního sponzora v podobě firmy Impromat. To byl hodně silný dlouhodobý partner,“ vysvětlil Minařík.

Agilní pořadatelé z Podkopné Lhoty nezahálí ani v dalších měsících během roku. Na svém kontě mají devět úspěšně odjetých ročníků Mikulášské rally na závěr sezony. Dva týdny před legendární barumkou pořádají závod ve sjezdu horských kol pod názvem Bikerally Kopná a na podzim i závod na horských kolech s názvem Lhotská 25. „Závod ve sjezdu jsme začali pořádat původně pro děti. Bikerally jezdil před lety například velmi úspěšně i Pavel Valoušek. Postupem času vznikl na Zlínsku seriál závodů pod názvem Woodbike series (WBS). Na Kopné jedeme erzety i za tmy a je až neskutečné, kolik přijde lidí a vidí, když se přiřítí cyklista z temného lesa na skok. Letos jedeme závod první srpnovou sobotu,“ upřesnil Minařík. Lhotská 25tka se koná každoročně se startem a cílem u penzionu Kopná nad točnou u Podkopné Lhoty. Letos se uskuteční již šestý ročník. „Každoročně se nám hlásí na start řada cyklistů. Chceme tento závod přiblížit i dětem a mládeži. Pro letošek oslovíme děti ze základních škol v okolí. Chystáme kilometrový a pětikilometrový okruh právě pro mladší a starší děti,“ uzavřel Josef Minařík.

Pořadatelé z Podkopné Lhoty se zkrátka nenudí po celý rok a za všechny zorganizované akce včetně pětadvaceti ročníků Kopné jim patří velké poděkování a hlasitý potlesk.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Dakar 2019 - 5. etapa [AKTUALIZUJEME]

/ Další video...