Zařazeno : MS1702, Latvala, Tanak

Honza Froněk, 12.02.2017 16:40
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 6883x

Letošní Švédská rally je minulostí a stejně jako první rally roku v Monte Carlu nabídla napínavou podívanou až do samotného závěru a několik situací a výsledků se opět opakovalo. Toyota vyhrála hned druhou soutěž po návratu do MS, stejně jako Volkswagen v roce 2013.

Švédská rally se stejně jako v roce 2013 stala kořistí nového týmu v kolotoči MS. Tehdy to byl Volkswagen se Sébastienem Ogierem, který bral na Monte druhé místo, ve Švédsku si pak připsal první výhru pro německý tým. Úplně stejně je na tom letos Jari-Matti Latvala. Fin vybojoval druhé místo v Monte Carlu pro nováčka v MS, Toyotu. Ve Švédsku se už radoval z prvního místa. Latvala zároveň vede se 48 body tabulku jezdců, to tady také dlouho nebylo. Pilot vyhrál soutěž ve Švédsku již ve čtvrtém voze WRC. V roce 2008 to byl Ford Focus, 2012 Fiesta, 2014 Polo a letos Toyota.

Druhé místo si už nenechal uniknout Ott Tänak. Estonec přišel o stříbro v Monte Carlu kvůli závadě na motoru, ve Švédsku sahal po výhře, ale Latvala si v neděli zlato pohlídal. Sébastien Ogier se musel spokojit až s bronzem a ani na PowerStage nedosáhl na plný počet bodů, když zajel druhý čas právě za Latvalou. Francouz je po hodně dlouhé době druhý v tabulce jezdců se 44 body. M-Sport se 73 body vede tabulku značek před Toyotou, která má 53 bodů.

Čtvrté místo z Monte Carla zopakoval Dani Sordo. Španěl byl opět nejvýše postaveným vozem Hyundai. Stejně jako v Monte Carlu vedl soutěž se slušným náskokem Thierry Neuville, ale Belgičan zase vylomil kolo. Tentokráte v sobotu večer na speciálce v Karlstadu. Hayden Paddon dokončil soutěž na sedmé pozici. Nejvýše postaveným pilotem Citroënu byl opět Craig Breen. Ir vyměnil DS3 za C3 WRC a zopakoval páté místo. Stejná situace panuje i u šestého Elfyna Evanse, který má letos na kontě dvě šestá místa.

Kris Meeke se zase nevyvaroval jezdcké chybě a po výletu mimo trať se musel spokojit s 12. pozicí. Juho Hanninen trefil strom stejně jako při prvním startu za volantem Yarise WRC. Mads Ostberg dokončil na 15. pozici. Pilot bojoval s technikou i se ztrátou zadního křídla v pátek odpoledne. Maximem byly čtvrté časy.

Nejrychlejším pilotem ve WRC-2 byl Pontus Tidemand s tovární Fabií R5. Domácí pilot zajel deváté místo za Stephanem Lefebvrem s DS3 WRC. Teemu Suninen přesedlal do M-Sportu a ztratil na vítěze 51,8 vteřiny.