English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Vysoké skoky, tvrdé tratě: ŠKODA chce na Sardinii pokračovat v úspěšné sérii

Zařazeno : MS1606, Lappi, Kopecký

Škoda Motorsport, 06.06.2016 12:58
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 4603x


Vysoké skoky, tvrdé tratě: ŠKODA Motorsport chce pokračovat v úspěšné sérii i na Italské rally na Sardinii (9. až 12. června). Tovární tým budou při jeho třetím startu na FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2) v roce 2016 zastupovat zkušené posádky Jan Kopecký/Pavel Dresler a Esapekka Lappi/Janne Ferm.
Vysoké skoky, tvrdé tratě: ŠKODA chce na Sardinii pokračovat v úspěšné sérii
Vysoké skoky, tvrdé tratě: ŠKODA chce na Sardinii pokračovat v úspěšné sérii

Kopecký má v tomto roce již na kontě dvě vítězství ze dvou startů v českém mistrovství v rally (MČR). Na podniku mistrovství světa před dvěma týdny v Portugalsku navíc třetí tovární posádka Pontus Tidemand / Jonas Andersson triumfovala s vozem ŠKODA FABIA R5 v kategorii WRC 2.

„Italská rally je jedním z nejtěžších podniků v kalendáři mistrovství světa v rally. Od týmu jsou požadovány špičkové výkony,“ řekl šéf ŠKODA Motorsportu Michal Hrabánek. Od čtvrtka do neděle je na programu 325 km v 19 rychlostních zkouškách. Vrcholem je legendární „Micky’s Jump“. Není to sice nejdelší, ale zato je to nejvyšší skok, který musejí soutěžní speciály během celé sezóny mistrovství světa absolvovat. Také podklad tvrdý jako kámen dělá z tratí na středomořském ostrově náročnou zkoušku materiálu.

„Úzké tratě na Sardinii navíc od posádek vyžadují maximální koncentraci, která nesmí ani na sekundu polevit. Každá nepozornost bude potrestána,“ varoval Hrabánek. Jan Kopecký se loni na Sardinii umístil na třetím místě ve WRC 2. A na tento výkon by chtěl letos 34letý pilot navázat. „Po vítězství na Rally Český Krumlov se musím co nejrychleji přepnout z asfaltových tratí u nás doma na šotolinový podklad na Sardinii. Minulý rok ukázal, že jsou zde potřeba dobré nervy a kontrolované riziko,“ řekl Kopecký.

Esapekka Lappi loni na Sardinii ztratil přes půl hodiny po kolizi s kamenem, ale díky vítězství v sedmi rychlostních zkouškách se ještě propracoval dopředu na deváté místo. „Heslo zní: jet rychle a nedělat chyby. Náš cíl je jasný, bojovat o vítězství,“ řekl Lappi. „Létající“ Fin zde bude, stejně jako Kopecký, letos podruhé startovat ve WRC 2. Při svém prvním účinkování na Švédské rally skončil Lappi na třetím místě za svým týmovým kolegou Pontusem Tidemandem.

Pak následovala ve FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2) tři vítězství za sebou pro vůz ŠKODA FABIA R5. Na Mexické rally triumfoval Fin Teemu Suninen, na Argentinské rally nebyl k poražení Nicolás Fuchs z Peru s rychlým a spolehlivým vozem z Mladé Boleslavi. Ani jedné ze zámořských zastávek se tovární tým nezúčastnil, ale pak při Portugalské rally dovršil vítězný hattrick pro vůz ŠKODA FABIA R5 Pontus Tidemand. Na Sardinii by se nyní měla psát další kapitola této úspěšné historie.

Víte, že ...
… ve startovní listině Italské rally v kategorii WRC 2 je celkem osm vozů ŠKODA FABIA R5? Vedle obou továrních jezdců Jana Kopeckého a Esapekky Lappiho se na sílu vozu ŠKODA spoléhají také zákazníci značky ŠKODA Teemu Suninen, Nicolás Fuchs, Armin Kremer, Julien Maurin a Italové Umberto Scandola a Luca Hoelbling.
… ŠKODA má silné postavení po pěti ze 14 podniků sezóny i v celkové klasifikaci WRC 2? Za vedoucím Britem Elfynem Evansem (62 bodů) jsou Nicolás Fuchs (55), tovární jezdec Pontus Tidemand (43), Hubert Ptaszek (42), Armin Kremer (28) a Teemu Suninen (25), tedy hned pět jezdců na následujících místech, kteří získali své body s vozem FABIA R5. Tovární jezdec Esapekka Lappi je s 15 body na jedenáctém místě - zúčastnil se ovšem zatím pouze jedné rally. Každý jezdec může v průběhu roku získat body do celkové klasifikace WRC 2 ze sedmi zvolených rally.
… tým ŠKODA Motorsport je v celkové klasifikaci týmů ve WRC 2 již na druhém místě? Ačkoli tým zatím absolvoval jen dvě rally mistrovství světa, získal už 43 bodů. Ještě lepší je nyní jen M-Sport se 73 body.
… rally tentokrát začíná ve čtvrtek večer novým vrcholem? 2 km dlouhá rychlostní zkouška Ittiri Arena Show v Algheru nahrazuje dlouholetou úvodní etapu v Cagliari. Rovněž nové: rychlostní zkoušky Tula v pátek a Sassari – Argentiera v neděli.
... absolutním vrcholem je bezpochyby legendární „Micky’s Jump“? Ten je třeba zvládnout na nejdelší rychlostní zkoušce Monte Lerno v délce 44,26 km, která se v sobotu pojede dvakrát. Soutěžní speciály létají na „Micky’s Jump“ až 40 metrů vzduchem.
… úřadující mistr světa v rally a současný vedoucí jezdec WRC Sébastien Ogier zde v roce 2012 psal historii rally s vozem ŠKODA? Na Sardinii dojel s vozem FABIA SUPER 2000 na celkově pátém místě, což se dosud nepodařilo žádnému jezdci s vozem třídy S2000. Ještě působivější byla zkouška „Tergu-Osilo 1“, kde se Francouz zapsal do historických tabulek: zajel nejlepší čas - a nechal tak za sebou shromážděnou elitu World Rally Cars. Volkswagen využil v roce 2012 vůz ŠKODA FABIA SUPER 2000 k přípravě na vstup do FIA Mistrovství světa v rally. Tam je Volkswagen od svého vstupu měřítkem všeho: v letech 2013, 2014 a 2015 vyhrál tým titul ve WRC v klasifikaci jezdců, spolujezdců a značek. A také letos Volkswagen všechny klasifikace WRC vede.
… Italská rally se na Sardinii jezdí až od roku 2004? Předtím se italský podnik mistrovství světa konal od zavedení mistrovství světa v r. 1973 kolem Sanrema. Servisní parkoviště Italské rally na Sardinii je potřetí za sebou umístěno na západním pobřeží ostrova v Algheru.
… ŠKODA již jednou triumfovala na „Rally Italia Sardegna“? V r. 2010 vyhrál finský jezdec Juho Hänninen s vozem FABIA Super 2000. Tehdy byla rally jednorázově součástí Intercontinental Rally Challenge (IRC). Hänninen na konci sezóny získal titul před svým týmovým kolegou Janem Kopeckým.
… Sardinie je po Sicílii druhým největším ostrovem ve Středozemním moři? Na ploše 24 000 kilometrů čtverečních žije 1,7 milionu lidí. Sardinie je na severu vzdálená od italské pevniny 202 kilometrů - ale na jihu pouhých 184 km od Tuniska. Hlavním městem je Cagliari.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

WRC 2: ŠKODA na úvod Italské rally dominuje

WRC 2: ŠKODA na úvod Italské rally dominuje

10.06.2016 22:00

Článek Škoda Motorsport, WRC

Lappi a Tidemand v Portugalsku, Kopecký na Krumlově

Lappi a Tidemand v Portugalsku, Kopecký na Krumlově

26.04.2015 16:28

Článek Škoda Motorsport, WRC

Tři tovární Fabie S2000 na Barumce

Tři tovární Fabie S2000 na Barumce

29.07.2013 12:57

Článek Honza Froněk, ME

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Vodafone Rally de Portugal 2008 - Jan Kopecký - SS1

/ Další video...