English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Čtyřnásobný mistr světa v rally Juha Kankkunen s WRC na Setkání mistrů

Zařazeno : SM15

Petr Eliáš, 01.11.2014 20:00
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 4452x


Setkání mistrů v Sosnové 22. a 23. listopadu se zúčastní hvězda rallysportu první velikosti. Odstartuje zde jeden z nejlepších soutěžních jezdců historie - Fin Juha Kankkunen.
Čtyřnásobný mistr světa v rally Juha Kankkunen s WRC na Setkání mistrů
Čtyřnásobný mistr světa v rally Juha Kankkunen s WRC na Setkání mistrů

XIII. Global Assistance Setkání Mistrů v Sosnové u České Lípy v letošním roce navštíví jeden z nejlepších soutěžních jezdců historie a současně jeden z nejoblíbenějších soutěžáků. Fin Juha Kankkunen začínal v automobilových soutěžích rally sbírat úspěchy v osmdesátých letech, v době, kdy světovým rally vládla monstrózní skupina „B“ s níž získal svůj vůbec první titul mistra světa. Bylo to v roce 1986 s vozem Peugeot 205 T16 skupiny „B“. Byl jedním z mála, který dokázal zareagovat na zákaz monster skupiny „B“ v mistrovství světa a přesedlat na soutěžní vozy skupiny „A“, kde hned v roce 1987 obhájil mistrovský titul s Lancií Delta HF 4 WD a v roce 1991 přidal svůj další titul s legendárním vozem Lancia Delta Integrale. V roce 1993 získal svůj poslední titul mistra světa, tentokrát s vozem Toyota Celica Turbo 4 WD. Následovaly úspěšné roky v továrních týmech Ford, Subaru a Hyundai, kde závodil s tehdy vrcholnými vozy kategorie WRC. Vždy patřil mezi absolutní světovou špičku rally, o čemž svědčí 75 pódiových umístění a 700 vyhraných rychlostních zkoušek. Jeho poslední soutěží v mistrovství světa byla Finská Rally v roce 2010, kde s Fordem Focus WRC obsadil osmé místo. Juha Kankkunen je ale i vítězem Rallye Paris Dakar z roku 1988, kde dominoval s Peugeotem 205 T16. Bylo to mimochodem ve stejném roce, kdy na tehdy ještě africkém maratónu poprvé zvítězil Čech Karel Loprais s Tatrou 815.

Bez přehánění legendární soutěžní jezdec Juha Kankkunen bude účastníkem XIII. Global Assistance Setkání Mistrů v Sosnové u České Lípy a diváci jej uvidí hned ve dvou soutěžních vozech. Prvním z nich, s nímž Juha Kankkunen vyrazí do měřených paralelních jízd bude Škoda Fabia WRC, se kterou dosud nikdy nestartoval. V rámci exhibice se Juha Kankkunen představí i s historickým Opelem Kadett C-GT/E 16V Hájek Teamu, s nímž v roce 2011 Miroslav Janota získal titul mistra Evropy v rally historických automobilů.

Juha Kankkunen bude hlavní, ale ne jedinou hvězdou XIII. Global Assistance Setkání Mistrů, které se uskuteční 22. a 23. listopadu v Sosnové u České Lípy. Během hlavního programu v neděli 23. listopadu se divákům na autodromu představí špičkoví jezdci rally, rallycrossu a autokrosu z České republiky, ale i ze zahraničí. Kromě Juhy Kankkunena mají letos pořadatelé pro diváky i další překvapení v podobě velkých bavičů na trati autodromu do exhibiční části programu, k těm ale až příště.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/WRC Rally 2003 Sweden Markko Martin Onboar

/ Další video...