English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

50. Ypres Rally: ŠKODA se těší na belgické jubileum

Zařazeno : ME1406, Lappi, Wiegand

Škoda Motorsport, 16.06.2014 11:02
Tisknout článek
Kategorie : ME; zobrazeno : 6984x


Ypres Rally se pojede už popadesáté a jezdci s vozy značky ŠKODA chtějí při této jubilejní soutěži hrát důležitou roli. Po double na „Circuit of Ireland Rally“ se Esapekka Lappi/Janne Ferm a posádka týmu ŠKODA AUTO Deutschland Sepp Wiegand/Frank Christian postaví další výzvě.
50. Ypres Rally: ŠKODA se těší na belgické jubileum
50. Ypres Rally: ŠKODA se těší na belgické jubileum

„Pro mě je ‚Ypres Rally‘ velkou neznámou, ale v případě ‚Circuit of Ireland Rally‘ tomu nebylo jinak. Doufám, že nám to tentokrát pojede stejně dobře. Jedno je jasné: na kluzkém asfaltu nesmí koncentrace ani na chvilku polevit,“ říká Lappi. Finský jezdec po svém triumfu v Lotyšsku zaznamenal přesvědčivé vítězství i v Severním Irsku, k tomu obsadil v Řecku čtvrté místo. S 98 body je Lappi v čele celkového hodnocení ERC – přesto třiadvacetiletý jezdec varuje před silnou konkurencí.

„To, že můžeme být s Fabií Super 2000 v Belgii úspěšní, prokázala v minulých letech vítězství Freddyho Loixe a Juho Hänninena. Ale rozhodně to nepůjde samo od sebe, protože konkurence je také silná a udělá všechno pro to, aby vítěznou sérii značky ŠKODA ukončila,“ říká finský jezdec. V minulých letech triumfovali piloti značky ŠKODA na tradiční „Ypres Rally“ čtyřikrát po sobě. Mladoboleslavská značka chce proto samozřejmě promluvit i do letošního jubilejního ročníku.

K tomu by chtěl přispět i jeho kolega Wiegand, který se na „Circuit of Ireland Rally“ umístil na skvělém druhém místě. „Myslím, že s prvním umístěním na stupních vítězů v ERC se mi podařilo prolomit smůlu. To chci samozřejmě potvrdit i v Belgii, i když to pro mě bude nový terén. Rozpis, který spolu s mým navigátorem sepisujeme vždy před soutěží, musí být opravdu stoprocentní,“ říká třiadvacetiletý pilot týmu ŠKODA AUTO Deutschland. S 48 body je na čtvrtém místě celkového hodnocení ERC.

Za škodováckou sportovní rodinu na start nastoupí i loňský vítěz Freddy Loix – tentokrát se soukromým vozem ŠKODA Fabia Super 2000. Dvaačtyřicetiletá belgická soutěžní legenda tu triumfovala s vozem Fabia Super 2000 v letech 2010, 2011 a 2013.

Kromě Loixe tu s mladoboleslavskou „čtyřkolkou“ o výkonu 270 koňských sil startuje i další zkušený jezdec, Brit Neil Simpson. Jednačtyřicetiletý prodejce značky ŠKODA z Clitheroe v hrabství Lancashire zažívá po dvanáctileté přestávce letos svůj návrat do profesionálního motoristického sportu. Za volantem vozu Fabia Super 2000 se Simpson na „Circuit of Ireland Rally“ umístil na pátém místě. Dobré znamení: ve svém prvním startu v Ypres Rally nastupuje Simpson se stejným vozem, s nímž tu loni zvítězil Loix.

„Ypres Rally“ začíná ve čtvrtek večer kvalifikací dlouhou 4,88 kilometru. Po té následuje celkem 20 rychlostních zkoušek po kluzkých a úzkých asfaltových silnicích o celkové délce 298,79, kilometrů. Jubilejní ročník této rally bude nejdelší soutěží v letošním kalendáři ERC.

Víte že …
... „Ypres Rally“ se poprvé jela v roce 1965? Tehdy se jmenovala „Eerste Interstallen Criterium“. Tradiční akce se mezitím stala jednou z nejznámějších soutěží na kontinentu. V letošním roce se započítává do rallyového mistrovství Evropy FIA, dříve byla součástí Intercontinental Rally Challenge (IRC).

... „Ypres Rally“ slaví svůj 50. ročník? Proto letošní rally doprovází výstava jedinečných exponátů od počátku této rally až po současnost.

…na „Ypres Rally“ se odjakživa scházeli špičkoví jezdci? V roce 1976 se například do listiny vítězů zapsal německý jezdec Walter Röhrl. Na startu byly v minulých letech i takové veličiny jako mistr světa Juha Kankkunen, Colin McRae, Didier Auriol a dnešní prezident FIA Jean Todt.

... rekordní vítěz „Ypres Rally“ se jmenuje Freddy Loix? Belgičan, přezdívaný „Fast Freddy“ tu triumfoval v letech 1996 až 2013 celkem osmkrát, z toho třikrát s vozem ŠKODA Fabia Super 2000.

… tato tradiční rally je pro vedoucího jezdce ERC Esapekku Lappiho i pro jezdce ŠKODA AUTO Deutschland Septa Wieganda novinkou? V roce 2012 sice německý jezdec startoval v IRC, na start belgického podniku však nenastoupil.

… nejdelší rychlostní zkouška „Ypres Rally“ má stejně jako v roce 2013 jméno „Hollebeke“? Je dlouhá 28,82 kilometrů a v sobotu se pojede dvakrát.

... obliba značky ŠKODA v Belgii stále roste? Jen v dubnu 2014 se zde prodalo 1.900 vozů. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku to představuje nárůst o 28,9 procent.

Číslo pro „Ypres Rally“: 4
V uplynulých čtyřech letech triumfoval při „Ypres Rally“ vždy jezdec ve voze ŠKODA Fabia Super 2000. V letech 2010, 2011 a 2013 obsadila nejvyšší příčku soutěžní legenda Freddy Loix. V roce 2012 s rychlou a spolehlivou čtyřkolkou z Mladé Boleslavi zvítězil Juho Hänninen.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Lappi: Naši konkurenti nám nic nedarovali [+VIDEO]

Lappi: Naši konkurenti nám nic nedarovali [+VIDEO]

02.02.2014 17:27

Video Škoda Motorsport, ME

Ypres - Loix opět ovládl domácí soutěž ME

Ypres - Loix opět ovládl domácí soutěž ME

22.06.2014 08:59

Článek Honza Froněk, ME

Irsko: Škodovka bere double

Irsko: Škodovka bere double

19.04.2014 19:11

Článek Honza Froněk, ME

Wiegand: Na rally se připravuji i na enduru

Wiegand: Na rally se připravuji i na enduru

05.03.2014 11:19

Článek Honza Froněk, ME

Lotyšsko - Kvalifikaci vyhrál Wiegand

Lotyšsko - Kvalifikaci vyhrál Wiegand

31.01.2014 15:42

Článek Honza Froněk, ME

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Crash Seppa Wieganda na RZ 7 [VIDEO]

/ Další video...