English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Acropolis po RZ6: Latvala útočí (výsledky + komentáře jezdců)

Zařazeno : MS1306

Martina Zikmundová, 01.06.2013 14:32
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 5398x


Favorit Ogier měl v páteční etapě technické problémy a jede Rally2, včerejší vítěz Novikov se po defektu na RZ4 odporoučel na páté místo a tak vede hladový po vítězství Jari-Marti Latvala s VW Polo WRC.
Acropolis po RZ6: Latvala útočí (výsledky + komentáře jezdců)
Acropolis po RZ6: Latvala útočí (výsledky + komentáře jezdců)

Páteční etapa znamenala zklamání a trable pro tým Volkswagen. Seb Ogierovi se nejprve přihodil defekt a poté porouchalo palivové čerpadlo, což jej zcela vyřadilo z boje. Situaci zachraňoval Latvala, který skončil druhý a třetí. Problémy na úvodním testu Kineta-Pissia dlouhém 47,7km měl Mads Ostberg na Fordu Fiestě WRC, který urazil kolo a také Hirvonen s Citroenem, kterého zlobilo řízení. Ze situace těžil Novikov, který vyhrál oba testy a šel spát jako leader soutěže. Spokojen mohl ulehnot také Dani Sordo, který jel vyrovnaně a skončil druhý, ovšem jen 8 vteřin před Latvalou. Následovali mladíci Neuville (Ford) a Mikkelsen (VW), za nimi zkušený Al-Attiyah a Martin Prokop na sedmám místě.

Sobotní ráno (RZ3 Klenia Mycenae 1) dobře opět začalo pro Jevgenije Novikova, který se v RZ3 dělil o první místo s nyní už průběžně druhým Latvalou. Oba svou jízdu popsali: Latvala: "Normálně můj kopilot nekomentuje mou jízdu, ale když řekne, že bala dobrá, tak dobrá byla a to nyní řekl." Novikov byl ještě o kus sebevědomější: "Měl jsem Latvalovi splity, takže jsme jel podle nich, kdybych chtěl být rychlejší, tak mohu." 13,5s za vedoucím párem dorazil Dani Sordo: "Bylo obtížné najít rytmus, ale chci pokračovat v tlaku a zároveň neudělat chybu," zhodnotil svou situaci Španěl. Ogier, který dnes vyrazil na trať jako první a čistil, skončil osmý. Na dotaz, zda to může ze současného 23.místa dotáhnout zpět do bodovaných pozic, odpověděl: "Vlbec netuším, kde mohu skončil, prostě jedu a uvidím."

Druhý na trať vyrazil Hirvonen a skončil sedmý: "V pohodě, ale bylo ta, spousta volné šotoliny, klouzalo to. Mads Ostberg byl čstičem číslo tři a hodnotil: "Nemohu nic moc víc dělat. Je hodně co čistit, ale aspoň že kluci vpředu nechávají dobrou stopu." Problémy měl Martin Prokop, který se přeslechl v rozpisu a skončil venku, se štěstím pokračoval.

RZ4 (Ghymno 17,61km) rozplynula Novikovův sen o vítězství na Rally Acropolis, když krátce po začátku utrpěl defekt a ztratil jím 4 a půl minuty. Pomyslné stupně vítězl v této RZ tak kopírovaly pomyslné stupně vítězů průběžného pořadí: Latvala, Sordo, Neuville. "Myslím, že jsme trefili stejný kámen jako vloni JML," řekl Novikov "Udělali jsme defekt a poškodili něco v zavěšení." "Je to drsné. Nemůžu tlačit víc než nyní. Trefili jsme břeh a byl tam kámen, vyvázli jsme bez defektu jen s velkým štěstím," svěřil se po RZ JML. Sledoval jsme rychlost Latvaly a Novikova a pomyslel si, že se něco musí stát. Je snadné udělat chybu, když tlačíte jako čert. Já neriskuju, nevidím k tomu jediný důvod," vyrovnaně sdělil Dani Sordo.

Ani třetí Neville netlačí:"Mám přehřáté brzdy, jinak bez problémů, prostě jedu, trať je náročná pro auto." Mikkelsen dělal hodiny, ale přesto je nyní čtvrtý a pátý je Al-Attiyah před naší Martinem Prokopem.

RZ5 nepřinesla žádnou změnu, vyjma výměny pozic Hirvonen - Kubica, Fin je tady nyní desátý a Ogier se posunul celkově na 16.místo. Zvítězil opět Jari-Marti, a přinesl tak jubilejní padesáté vítězství v rychlostní zkoušce pro týj Volkswagen a jejich Polo WRC z 95 testů, které byly letos ve WRC odstartovány. Vedení kupodivu vzalo Latvalovi optimismus a zatížilo jej zodpovědností: "Je to náročné. Dřív jsme se pokoušel dohnat kluky přede mnou, teď chytají oni mě. Situace se změnila, nemůžu se uvolnit, rytmus mám dobrý, ale myslím, že to mlže být i lepší." Fin nyní vede před Sordem o 18,8s, ale svůj náskok zvyšuje po malých krůčcích, nyní třeba o 3,2s. Sordo sbírá zkušenosti s povrchem pro další podobné soutěže, jako je Sardinie.

Třetí dojel Ogier, který testuje Polo v náročných šotolonových podmínkách a zkouší nastavení. Hrdinou testu byl jeho kolega Andreas Mikkelsen, který absolvoval test témeř bez brzd. "Po třech km jsme přišli o brzy, sešlápl jsem pedál a propadl se na podlahu, na 12.km se brzy vrálily, ale opět se ztratily za chvíli. Nevím coto je, ale takhle se nedá řídit,"konstatoval Nor. Mikkelsena stály brzdové problémy 40s a celkově ztrácí na třetího Neuvilla víc než minutu. Ten mohl zvolnit: "Sledoval jsem Andreasovy splity a když pomalil, zpomalil jsem taky, není jediný důvod riskovat." Ostberg pokračuje po pátečním uraženém kole vproblémech, když opět dorazil do c íle s poškozeným levým předním: "Nevím, co to bylo, stalo se to hned na startovní čáře." Novikov ztrácí další čas po kontaktu s kamenem v předchozí zkoušce: "A brzdy mám stále rozvité, nemůžu je opravit, nemám s sebou k tomu nic."

Poté vozy načerpaly palivo, aby pokračovaly do RZ6 (Ziria 21,36). Poprvé si vítězství odnesl Sordo před Latvalou (o 0,1s), třetí dojel Ostberg. "Jsem spokojený s autem, ačkoli musíme ještě pracovat na nastavení," řekl Latvala. I druhý SOrdo a třetí Neuville jsou spokojení a jedou bez rizika tím spíše, že Mikkelsen (celkově pátý) jen dvě RZ bez brzd a ztratil, navíc dostal ještě půl minutovou penalizaci. Přeskočil jej Nasser Al-Attiyah, který jede velmi úspěšný závod. Martin Prokop jede tedy šestý před sedmým Norem Ostbergem. Ogier jede patnáctý.

Mezi WRC 2 vede Kubica (Citroen DS3 S2000) s náskokem 1min 38sna Jurije Protasoval, Ukrajince s Fordem Fiestou S2000. Katařan Al-Kuwari je třetí.


Acropolis Rally po RZ6:
1. Latvala / Anttila, VW Polo R WRC, 1:42:15,5  
2. Sordo / Del Barrio , Citroen DS3 WRC +18,7s
3. Neuville / Gilsoul, Ford Fiesta RS WRC, +1:10,8min
4. Al-Attiyah / Bernacchini Ford Fiesta RS WRC +2:54,4min
5. Mikkelsen / Markkula VW Polo R WRC +3:15,7min
6. Prokop / Ernst, Ford Fiesta RS WRC +4:13,9min
7. Ostberg / Andersson Ford Fiesta RS WRC +4:48,6min
8. Hirvonen / Lehtinen Citroen DS3 WRC +6:29,9min
9. Al Qassimi / Scott Ford Fiesta RS WRC +6:49,8min
10. Kubica / Baran Citroen DS3 S2000 +7:25,3min/ Zpět na přehled článků

/Související články

Racing-Mania.cz

Prokopova sezóna sedmých míst pokračovala na Rally Acropolis

05.06.2013 08:03

Článek Martin Prokop Official Media, WRC

Racing-Mania.cz

Poslední bitvy Acropolis svedeny u zeleného stolu

03.06.2013 08:55

Seriál Radek Vojtěchovský, WRC

Racing-Mania.cz

Dobře rozjetá Rally Acropolis pro Martin Prokopa

02.06.2013 07:35

Článek Martin Prokop Official Media, WRC

Více souvisejících článků! Více souvisejících článků!

Racing-Mania.cz

Hirvonen: Potřebujeme více štěstí!

27.05.2013 17:03

Článek Lenka Martinová, WRC

Racing-Mania.cz

50 posádek v Řecku

07.05.2013 18:54

Článek Honza Froněk, WRC

Racing-Mania.cz

Výrazně ořezaná Rally Acropolis 2013

26.01.2013 08:01

Seriál Honza Froněk, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/2.etapa Aleše Lopraise

/ Další video...