English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Kopná: Fiesta WRC úřadovala i na Moravě [SHRNUTÍ]

Zařazeno : Sprint1303, Kostka, Tarabus

Honza Froněk, 11.05.2013 16:53
Tisknout článek
Kategorie : Česká rally; zobrazeno : 5397x


Tomáš Kostka si na Kopné napravil reputaci a letošní ročník s přehledem vyhrál. Pilot Fiesty WRC zvítězil v sedmi z osmi měřených úseků. Velký boj se ale rozhořel o druhé místo, které si nárokovaly celkem tři speciály Fabia S2000 v rukou Jaromíra Tarabuse, Romana Odložilíka a Grzegorze Grzyba.
Kopná: Fiesta WRC úřadovala i na Moravě [SHRNUTÍ]
Kopná: Fiesta WRC úřadovala i na Moravě [SHRNUTÍ]

Tomáš Kostka jel na Kopnou s jasný cílem vyhrát a sedm vyhraných RZ to jasně potvrdilo. Před prvním servisem si vytvořil náskok 20 vteřiny, který se mu dařilo navyšovat i dále a v cíli se stopky zastavily na hodnotě 47,7 vteřiny. Po loňské havárii si domácí jezdec spravil chuť a pokračuje v učení se s novým speciálem před starty v Mistrovství světa.

Pěkný duel se rozhořel za zády Fiesty WRC. Jaromír Tarabus vlétl do tohoto souboje nejlépe, ale druhý Roman Odložilík (oba Fabie S2000) ztrácel jen necelé 4 vteřiny. Odložilíkovi se dařilo zanedbatelný náskok redukovat a vyhraná RZ 4 ho katapultovala na druhé místo. Tam se moc nehřál, protože hned na dalším testu si Tarabus vzal stříbro zpět. A pohlídal si ho až do cíle, byť s náskokem jen 7 vteřiny. Odložilík si v závěru musel hlídat záda, protože Grzeorz Grzyb se třetí Fabií se ve druhé polovině soutěže rozjel a dotáhl se na druhé a třetí místo. V cíli mu top 3 uteklo jen o 5,1 vteřiny.

Nejdelší rychlostní test na Kopné měřil 12,39 kilometru a to bylo znát i na rozestupech na dalších příčkách v top 10. Na páté pozici se vystřídaly během soutěže tři posádky a ve vteřinových rozestupech ji měli na dostřel všichni piloti v top 10. Do prvního servisu se na pátém místě držel Miroslav Jakeš s Lancerem Evo IX, kterého po RZ 3 vystřídal Jan Sýkora na stejném voze, jen ve specifikaci R4. Start s Fabií byl na poslední chvíli zrušen. Ale ani on si páté místo dlouho neužil a hned v zápětí ho sesadil domácí Antonín Tlusťák s Lancerem WRC. Sýkora se do top 5 ještě jednou podíval, ale Jakeš po posledním servisu zabral a páté místo již nikomu nepřepustil. Sýkoru na poslední RZ odsunul na sedmou příčku Tlusťák i přes problémy s převodovkou.

Své pozice v top 10 brzy vyklidili Kahle pro poruchu Octavie WRC po RZ 2, Tomaštík pro havárii v RZ 5, po které musek být tento test zrušen, a Dohnal pro poruchu čerpadla Peugeotu 207 S2000.

Osmé místo je slušným výsledkem pro Karla Trněného s Fabií WRC, který na posádky před sebou ztratil ale již více jak minutu. Top 10 pak uzavřeli jezdci na Lancerech Evo IX, Martin Březík a Lumír Firla. Ten na posledním testu odsunul na jedenácté místo Roberta Adolfa s Fabií. Nejrychlejším dvoukolkám patřila sedmnáctá a osmnáctá příčka, z výhry se radoval Egon Smékal na Citroënu DS3 R3T, který o 13,5 vteřiny porazil Patrika Rujbra na Cliu R3. Z Pohárových posádek byl nejrychlejší v cíli Petr Zedník na Fiestě Kit Car před Petrem Šimurdou jedoucím tradičně na Škodě 130 LR.

Výsledky:
1. Kostka / Houšť Ford Fiesta RS WRC 44:24.2
2. Tarabus / Trunkát Škoda Fabia S2000 +47.7
3. Odložilík / Tureček Škoda Fabia S2000 +54.7
4. Grzyb / Hundla Škoda Fabia S2000 +59.8
5. Jakeš / Novák Mitsubishi Lancer Evo IX +1:52.7
6. Tlusťák / Tomeček Mitsubishi Lancer Evo WRC +2:03.0
7. Sýkora / Škardová Mitsubishi Lancer Evo IX R4 +2:03.6
8. Trněný / Pritzl Škoda Fabia WRC +3:16.3
9. Březík / Omelka Mitsubishi Lancer Evo IX +3:42.7
10. Firla / Jůrka Mitsubishi Lancer Evo IX +3:55.0

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Racing-Mania.cz

Tomáš Kostka před Kopnou

09.05.2013 21:01

Článek Petr Klaubauf, Česká rally

Kostka pojede Barumku s Fabií R5?

Kostka pojede Barumku s Fabií R5?

04.08.2015 20:39

Článek Honza Froněk, ME

Kostka po Praze ovládl i Slušovice

Kostka po Praze ovládl i Slušovice

10.12.2016 16:02

Článek Honza Froněk, Česká rally

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Sezóna začíná!

/ Další video...