English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Rallysprint Kopná startuje již v sobotu 11. května!

Zařazeno : Sprint1303, Sýkora, Kostka

Roman Ordelt, 09.05.2013 08:53
Tisknout článek
Kategorie : Česká rally; zobrazeno : 5165x


Oblíbený Rallysprint Kopná začne psát druhý květnový víkend v roce 2013 třetí desítku své úspěšné historie. Organizátoři z Podkopné Lhoty uspořádali čtyři dny před ostrým startem ve Slušovicích tiskovou konferenci pro zástupce sdělovacích prostředků.
Rallysprint Kopná startuje již v sobotu 11. května!
Rallysprint Kopná startuje již v sobotu 11. května!

Letošní ročník proběhne pod oficiálním názvem MIT METAL Rallysprint Kopná (10. – 11. května 2013) jako třetí podnik osmidílného seriálu TIMESEAL Mistrovství České republiky ve sprintrally a zároveň jako součást Poháru České republiky v rally. Vypsán je rovněž Pohár pořadatele a dále Volný pohár historických automobilů. Na seznamu přihlášených figuruje celkem 135 posádek, první vůz odstartuje do soutěže v sobotu 11. května v 9 hodin z náměstí ve Slušovicích, cíl rallysprintu je naplánován do stejného místa v 15.39 hodin.

Příznivci soutěžního rallysportu uvidí ostré vozy v akci již během pátečního odpoledne. “Premiérove uspořádáme při Kopné testovací rychlostní zkoušku. Shakedown se uskuteční od pěti hodin odpoledne kolem letiště Bílá hlína na téměř dvoukilometrovém úseku z Neubuze do Slušovic, přihlášeno máme celkem 37 posádek  Při stavbě rallysprintu jsme vycházeli z osvědčených rychlostních zkoušek, ale vyskytly se nám menší problémy. Nebyl nám povolen vjezd do lesní erzety Májová a místo toho jsme vrátili po letech do itineráře soutěže erzetu Hvozdná, která vede z Nových Dvorů do Březové, dále přes Hvozdnou až do cíle před obcí Veselá,“ pověděl Josef Minařík, ředitel Rallysprintu Kopná.

Organizátoři připravili v okolí Slušovic a Podkopné Lhoty opět náročnou trať, která měří 176 km a obsahuje celkem osm rychlostních zkoušek na čtyřech úsecích v celkové délce 77 km. „Rallysprint Kopná začínáme na náročné rychlostní zkoušce Kameňák, která je svou délkou přes dvanáct kilometrů nejdelším úsekem letošní Kopné. Soutěžní vozy po absolvování náročného lesního úseku Kameňák se po projetí přes celou obec Vlčková a následném odbočení k farmě dostávají do známého úseku Podhoran, cíl této nejdelší erzety je zhruba tři sta metrů před obcí Držková,“ upřesnil Minařík.

Další erzeta s názvem Kopná patří neodmyslitelně k této soutěži. Start je tradičně na konci obce Kašava a cíl u tenisových kurtů ve Všemině. Letos je pozměněný úsek nad Podkopnou Lhotou, kde bude vybudováno atraktivní komentované divácké místo s pravým vracákem. Další klasický úsek Raková se letos nejede v obci, neboť obecní úřad vydal zamítavé stanovisko. Startuje se u hřbitova nad obcí Zádveřice, erzeta vede většinou po účelových zemědělských komunikacích až do cíle ve Vizovicích. „Všechny erzety jedeme dvakrát. Podrobnější informace včetně podrobných map rychlostních zkoušek a diváckých tipů naleznou fanoušci v oficiálním programu, který je od víkendu k dostání na čerpacích stanicích v okolí tratě,“ uvedl Josef Minařík.   

Letošní ročník Kopné se jede pod oficiálním názvem XXI. MIT METAL Rallysprint Kopná 2013. Do názvu nejoblíbenějšího rallysprintu na našem území se poprvé začlenila společnost pro dodávky kompletního sortimentu hutního materiálu. „Naše společnost má k automobilovému sportu velmi blízko, proto jsme se rozhodli sponzorovat tento populární rallysprint ve Slušovicích, který je navíc velmi blízko Vsetína. Pro nás je to srdeční záležitost, na rally chodíme od mladých let a jsem rádi, že můžeme tento sport v jeho nelehké době podpořit,“ uvedl Martin Tomeček, ředitel společnosti MIT METAL.

Šéf úspěšné vsetínské firmy se zároveň objeví i jako přímý aktér soutěže. Posadí se do vozu Mitsubishi Lancer WRC se startovním číslem 1 po boku jednoho z horkých favoritů Antonína Tlusťáka. V loňském roce společně vyhráli závěrečný mistrovský rallysprint ve Vsetíně. „Neberu to tak, že bych vedle sebe vezl sponzora. Martin je plnohodnotný spolujezdec a naše spolupráce v autě funguje na výbornou. Na podzim nám to vyšlo ve Vsetíně parádně. Tady se sejde konkurence ještě těžší, ale pokusíme se zabojovat opět o první místo,“ řekl třicetiletý Antonín Tlusťák, v posledních sezonách pravidelný účastník mistrovství Evropy. Martin Tomeček se těší na opětovný start v soutěžním voze. „Pro mě je to jednoduché. Já jenom čtu, zatímco Tonda řídí. Každopádně člověku, který šoféruje, musíte stoprocentně důvěřovat,“ pověděl novinářům Tomeček.

Loňské tragické události v českém soutěžním automobilovém sportu mají dopad i na přísnější bezpečnostní opatření pro pořadatele českých rally a celkovou bezpečnost soutěží. Pořadatelé rozdávali do schránek obyvatel kolem tratě rychlostních zkoušek informační leták, aby věděli, kdy a kudy jejich obcí pojedou závodní auta, kde mohou jako diváci bezpečně stát. „Letos se nám hůře vyřizovaly povolenky ke trati. Bylo obtížné získat další pořadatele do našich řad a získat důvěru lidí, kteří s námi soutěž pořádají. Samozřejmě největší dopad mají loňské události na zvýšenou bezpečnost. Autoklub pořádal rozsáhlá školení, kam byli vysláni vedoucí jednotlivých rychlostních zkoušek. Proběhlo důkladné školení našich pořadatelů. Těch opatření je daleko více, například trať se schvalovala v průběhu března a dubna. Byla třikrát kontrolována bezpečnostním delegátem a zástupcem Asociace jezdců. Na rychlé úseky jsme zařadili několik zpomalovacích retardérů, neboť k bezpečnosti soutěže bylo nutné obětovat rychlost,“ upřesnil Josef Minařík, ředitel Rallysprintu Kopná.

Pořadatelé důrazně vyzývají všechny diváky Rallysprintu Kopná, aby svým ukázněným chováním podél tratě rychlostních zkoušek přispěli ke zdárnému průběhu letošního jednadvacátého ročníku nejoblíbenějšího rallysprintu v České republice! Zabraňte svým chováním dalším tragédiím nebo rušení rychlostních zkoušek!

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Racing-Mania.cz

Tomáš Kostka před Kopnou

09.05.2013 21:01

Článek Petr Klaubauf, Česká rally

Kostka pojede Barumku s Fabií R5?

Kostka pojede Barumku s Fabií R5?

04.08.2015 20:39

Článek Honza Froněk, ME

Kostka v Německu nepojede

Kostka v Německu nepojede

19.08.2013 17:39

Článek Honza Froněk, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Sezóna začíná!

/ Další video...