English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Macháček a Plechatý neudrželi pozice, do čela se vyhouplo trio domácích čtyřkolkářů

Zařazeno : Dakar2011

KM Racing, 05.01.2011 09:20
Tisknout článek
Kategorie : Dakar; zobrazeno : 4031x


Jestliže jsme po pondělní etapě Rallye Dakar psali o argentinském náporu či ofenzivě proti české dvojici, tak v úterý to domácí motocyklisté dovedli k dokonalosti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Králem etapy s cílem v San Salvador de Jujuy se v kategorii quadů stal Tomas Maffei před Sebastianem Halpernem a Alejadrem Patronellim. Až za tímto trojblokem přijelo do cíle duo stáje KM Racing Martin Plechatý – Josef Macháček (na snímku). Novým lídrem maratonské soutěže je Halpern.

Náskok argentinských hvězd během měřených úseků postupně narůstal a v cíli časomíra ukázala ztrátu větší než dvacet minut. Pětinásobný dakarský šampion Macháček navíc obdržel za pondělní překročení rychlosti jedenáctiminutovou penalizaci. „Dneska šlo o to takticky a bez chyb projet trať a plně se věnovat navigaci. Myslím, že penalizaci dostane i řada dalších závodníků, protože neprojeli požadované body,“ myslí si třiapadesátiletá motocyklová legenda.

Motocyklisté se museli vracet

Velice unavený přijel do cíle Plechatý. „Měl jsem řadu technických problémů, hlavně s palivovým čerpadlem. Pak jsem deset minut opravoval deformovaný ráfek předního kola,“ krčil rameny, ale vzhledem k tomu, že neudělal žádnou navigační chybu a projížděl trať podle kontrolních bodů, byl poměrně spokojený.

Kategorii automobilů dál kraluje hvězda Volkswagenu Carlos Sainz, i když poprvé nevyhrál. Tentokrát ho zastínil stájový kolega Násir Al Attíja. Nejrychlejším jezdcem na dvou kolech se stal Španěl Marc Coma, předloňský vítěz dakarské rallye. V celkovém vedení je ovšem nadále francouzský obhájce prvenství Cyril Després, i když se jeho náskok ztenčil na pouhých čtrnáct vteřin.

O další tři příčky se prokousal dopředu Slovák Ivan Jakeš. Je už pětadvacátý, ale jednoduché to určitě neměl. Stejně jako jeho stájového druha z KM Racingu Davida Pabišku ho potkaly problémy s navigací. Český motocyklista si ale na rozdíl od Jakeše v celkovém pořadí mírně pohoršil. Oba přejeli jeden z kontrolních bodů a museli se vracet. David tak ztratil dvacet a Ivan deset cenných minut.

Další těžká havárie českého kamionu
V kamionech podal úžasný výkon Vladimir Čagin. Po zaváhání v závěru pondělní etapy startoval z pátého místa a se ztrátou dvanácti minut na Firdause Kabirova. Manko brzy zlikvidoval a etapu vyhrál před svým krajanem skoro o sedm minut. Aleš Loprais s navigátorem Josefem Kalinou dojel třetí se ztrátou pouhých pěti sekund na druhého Rusa. Další vozy jsou za touto trojicí už o půlhodinu pozadu.

Smůla českých posádek pokračovala i v úterý. Těžké havárii se tentokrát nevyhnula tatra Martina Kolomého. Řidič byl transportován s podezřením na frakturu páteře do nemocnice. Vrtulníkem s ním odletěl i zraněný navigátor Jaroslav Lamač. Posádka kamionu Liaz ve složení Vlastimil Vildman, Ladislav Fajtl, Jan Bervic stálá hodinu u havarované tatry a pomáhala svým kamarádům.

Vůz stáje KM Racing pak dokončil náročnou etapu na osmatřicáté pozici a v celkovém pořadí si proti pondělku o dvě příčky pohoršil. „Večer budeme u vedení soutěže ověřovat, jestli čas strávený u nehody kolegů, bude možné naší posádce odepsat,“ sdělil z bivaku týmový manažer Martin Pabiška.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Racing-Mania.cz

Loprais Tatra Team - ready to start

29.11.2010 12:18

Článek Loprais Tatra Team, Dakar

Racing-Mania.cz

Nové dobrodružství začíná

30.11.2010 14:23

Článek OffroadSport, Dakar

Racing-Mania.cz

Dakar - 1. etapa

02.01.2011 19:44

Článek Redakce, Dakar

Racing-Mania.cz

Čtyřkolkáři KM Racingu v čele!

02.01.2011 21:50

Článek KM Racing, Dakar

Racing-Mania.cz

Dakar - 2. etapa [+VIDEO]

03.01.2011 16:14

Článek Redakce, Dakar

Racing-Mania.cz

Marek Spáčil odstupuje z dakarské rallye

04.01.2011 18:44

Článek Czech Dakar Team, Dakar

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Dani Sordo poslal svůj Citroën DS3 WRC v Buenos Aires pře...

/ Další video...