English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

I druhou etapu Aleš Loprais zvládá, znovu druhé místo

Zařazeno : Dakar2011

Jiří Vintr, 04.01.2011 10:14
Tisknout článek
Kategorie : Dakar; zobrazeno : 6142x


V bitvě druhé etapy nakonec Aleš Loprais dojíždí na druhém místě, o 1:20 minuty za vítězným Kabirovem. Historická paralela s loňským ročníkem se tedy naštěstí nekoná!
Foto: Loprais Tatra Team
Foto: Loprais Tatra Team
324 km speciálky z Cordoby na sever do San Miguel de Tucumán bylo pokryto většinou šotolinou, poznamenanou nedávnými dešti, jež naštěstí srazily celkovou telotu vzduchu. Aleš odstartoval do speciálky v sendvičovém objetí kamazů: před sebou měl Čagina, za sebou Kabirova s Nikolajevem, dvojici Tater Azeveda se Spáčilem a rudou dvojičku speciálů MAN.

Hned od úvodu tvrdil muziku Čagin, zatímco Aleš začal volněji. Na prvním WP byl až šestý, ale postupně zrychloval a střední partii tratě zvládal přesně na úrovni tří Kamazů, které vládly, byť těsně, pořadí. Díky časovým rozestupům na startu měl Aleš pro jízdu volný prostor, Čagin postupně budoval svůj náskok a Kabirov se dokázal dotahovat jen zvolna, až se mu to podařilo. V závěrečné pětině etapy se šotolinový povrch změnil v kamenitý a zpomalil dva vedoucí kamazy, zatímco Kabirov, jedoucí bez problémů, v jeden moment i stáhl dvouminutovou Alešovu výhodu ve startovním pořadí. Nejprve ztratil kolem 20 minut Nikolajev (zřejmě defekt) a poté, pravděpodobně ze stejného důvodu, musel zastavit i vedoucí Čagin.

Kabirov tak etapu vyhrál a na Aleše se usmálo štěstí v podobě poctivě vybojovaného druhého místa. Třetí pak připadlo Echterovi a v divoké etapě plné těsných časových rozestupů uspěl i Azevedo 4. místem. Pátý byl nakonec po závěrečné ztrátě Čagin, hned za ním dvojice vozů Iveco týmu de Rooy, které drží hrdě vlajku oranžového týmu. Eduard Nikolajev klesl na sedmou pozici, ale ta pro něj jistě není konečná, zezadu ho už v první desítce jistí Mardějev. Etapa vyšla Aduovi se starším Dafem de Rooyových, naopak smutnou zvěstí je zpráva o další nehodě přední posádky, bohužel tentokrát Tatry Marka Spáčila.

Minimální časové rozdíly sice vyjadřují vyrovnanost a ostrost celkového zápolení nejlepších, zároveň však upomíná na divoký úvod soutěže, v níž proběhly teprve dvě etapy, přičemž až písky atacamské pouště budou tou pravou rozřazovací zkouškou, v níž se rozestupy posunou až do řádu hodin.

V celkovém pořadí dochází k málo vídané anomálii: po dvou odjetých etapách dělí prvního Kabirova od druhého Aleše Lopraise pouhých 9 sekund a od třetího Čagina sekund 22. Ještě třetí argentinské dějství čeká soutěžící hned další den, opět zcela nová etapa, před tím, než se celý peloton přesune přes dvě andská sedla do chile, kde ve středu absolvuje první speciálku na pomezí atacamské pouště.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Racing-Mania.cz

Loprais Tatra Team - ready to start

29.11.2010 12:18

Článek Loprais Tatra Team, Dakar

Racing-Mania.cz

Nové dobrodružství začíná

30.11.2010 14:23

Článek OffroadSport, Dakar

Racing-Mania.cz

Dakar - 1. etapa

02.01.2011 19:44

Článek Redakce, Dakar

Racing-Mania.cz

Čtyřkolkáři KM Racingu v čele!

02.01.2011 21:50

Článek KM Racing, Dakar

Racing-Mania.cz

Dakar - 2. etapa [+VIDEO]

03.01.2011 16:14

Článek Redakce, Dakar

Racing-Mania.cz

Marek Spáčil odstupuje z dakarské rallye

04.01.2011 18:44

Článek Czech Dakar Team, Dakar

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Sardinia po 1. etapě: Paddon na čele, Citroëny kromě Mikk...

/ Další video...